Podpojištění majetku
-min.png)
Ceny nemovitostí za posledních několik let vzrostly o desítky procent.
Hodnoty nemovitostí časem nerostou jen kvůli obecnému růstu cen nemovitostí, ale také díky rekonstrukcím, úpravám, přestavbám nebo i dalším stavbám na pozemku jako jsou např. garáže, ploty či bazény.
V souvislosti s růstem ceny nemovitosti by mělo průběžně docházet i k navýšení pojistné částky, jelikož správně nastavené pojištění ochrání majetek v případě škody.
Co se týče správně nastavené pojistné částky, musíme mít na paměti, že neroste automaticky jako hodnota nemovitosti, a tak se často stává, že vlastník nemovitosti zapomene přizpůsobit pojištění současné hodnotě, čímž dochází k podpojištění. V praxi to znamená, že pokud byla před 4 lety cena nemovitosti 3,5 mil. Kč, dnešní hodnota nemovitosti může být i dvakrát vyšší, a tak by se mělo pojištění bytu či domu upravit na hodnotu 7 mil. Kč. Pokud by se tak nestalo a došlo by ke škodě, pojišťovna sníží pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné hodnotě majetku. Jednodušší bude si to představit na příkladu.
V našem příkladu je nemovitost podpojištěna o 50 %, takže když se stane škoda za 500 000 Kč, tak pojišťovna poskytne plnění jenom 250 000 Kč a zbytek si budete muset opravit za vlastní peníze. V některých případech může být škoda vyšší a podpojištění ještě větší, v tu chvíli může pojistná událost způsobit až osobní bankrot.
Riziku nedostatečného pojištění lze zabránit průběžnou aktualizací pojistné smlouvy, která by měla být zkontrolována jednou za dva roky, příp. po každé větší změně v hodnotě nemovitosti. Tou může být výměna oken v celé nemovitosti či oprava střechy, kdy by se rozhodně na úpravu pojistné částky nemělo zapomenout.
Víte, jakou hodnotu má vaše nemovitost? Víte, jak vysokou pojistnou částku máte ve své smlouvě?
Víte, že úplně stejně to funguje i u pojištění domácnosti?